Hned na začátku bychom si měli ujasnit, co je hypoxický trénink. Někteří lidé si totiž mylně myslí, že hypoxický trénink je vlastně vdechování vzduchu bohatého na kyslík. Opak je ale pravdou... Při hypoxickém tréninku se přes dýchací masku napojenou na hypoxický generátor vdechuje vzduch s nižším obsahem kyslíku, který nejběžněji odpovídá prostředí ve výšce 2200-3000 metrů nad mořem.

Trénink v simulaci vyšší nadmořské výšky vylepšuje celkový fyzický výkon člověka, který se v těchto podmínkách dlouhodobě pohybuje.

Zdokonaluje se funkce svalů nebo například transport a vstřebávání kyslíku v lidském těle. Díky spaní, cvičení či přerušovanému dýchání na vysokohorském vzduchu se tělo člověka přirozeně zdokonaluje v síle, vytrvalosti a regeneraci.

 

Proto široká řada sportovců podniká vysokohorská soustředění, kde trénují i spí ve vysoké nadmořské výšce, aby zlepšili svou fyzickou kondici a prosadili se v nabité konkurenci svého sportovního odvětví. Nevýhodou této cesty je její nákladnost a nejistý výsledek. Je zapotřebí počítat s časem na aklimatizaci po příjezdu než můžete začít trénink ve vysoké nadmořské výšce, stejně jako počítat s nějakým časem, kdy se organismus po návratu z hor bude adaptovat na běžné prostředí. Tyto nevýhody s hypoxickým trénink odpadají, jelikož zde není potřeba aklimatizace, ani složité kalkulování, kdy do hor na soustředění vyrazit a kdy se vrátit, aby se forma potkala s tréninkovým úsilím. Je tedy možné ihned závodit.

 

Kombinace spaní v normální nadmořské výšce a následném cvičení dvakrát až třikrát týdně v simulaci nadmořské výšky se zvyšuje výkon sportovce do takové míry, která by v normálních podmínkách nemohla nastat. Vědecké studie ukázaly, že výkonnost se v těchto podmínkách rapidně zvýší až o 10%.

rybin ondra

V konečném důsledku tak trénink ve vysokohorských podmínkách umožní sportovci lépe se zotavovat z fyzického vypětí, být méně unaven a zvýšit svoji rychlost a odolnost při sportovním výkonu.

Nejlepším hypoxickým tréninkem, který má za následek zvýšení výkonnosti sportovce, je kombinace spaní v hypoxickém stanu a cvičení s hypoxickou maskou nebo ve speciální hypoxické komoře. Doporučuje se spát ve stanu minimálně 14 dnů v kuse při simulované nadmořské výšce 1 500 – 2 800 m. n. m., kterou postupně zvyšujeme. Dále je vhodné kombinovat tento spánek s hypoxickým tréninkem s využitím dýchací masky či komory, a to 2x – 3x týdně, každý trénink pak v trvání třiceti minut až jedné hodiny v nadmořské výšce max 3 000 m. n. m. Po ukončení cyklu hypoxického tréninku se krevní parametry, kterých sportovec dosáhl, udrží na stejné úrovni přibližně dva měsíce, poté začnou pozvolna klesat.

Nespornou výhodou hypoxického tréninku je fakt, že veškeré benefity a stavy těla, které jsou zapříčiněny hypoxií, mají dlouhodobý charakter.

I po ukončení či přerušení používání hypoxických systémů je tělo ještě dlouho schopno těžit z nabytých schopností a trvá několik týdnů, než se hodnoty vrátí k výchozí úrovni.

 

V těle sportovce se při hypoxickém tréninku i po něm děje spoustu fyziologických efektů, které mají za následek zvýšení výkonnosti sportovce, jako například:

  • zvýšení hormonu EPO (erythropoetinu), který má za následek zvýšení hladiny červených krvinek v těle člověka
  • snížení tepové frekvence v klidovém i výkonnostním režimu, snížení krevního tlaku
  • zlepšení transportu okysličené krve do svalů pomocí nárůstu krevních kapilár a stimulací svalového myoglobinu
  • snížení cholesterolu v těle a jeho transformace na hormon DHEA (hormon mládí)
  • zvýšení růstového hormonu
  • zlepšená funkce metabolismu tuků a snížení celkové tělesné váhy.

Kontakt

Provozovatel Hypoxického centra
Mgr. Vladimír Vaněk

 Víta Nejedlého 1161
Hradec Králové

info@hypoxicke-centrum.cz

+420 608 832 235

V tuto chvíli je možný pouze pronájem zařízení!